صفحه شخصی م افتخاری   
 
نام و نام خانوادگی: م افتخاری
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی ارشد عمران - پایه نظام مهندسی: یک
شغل:  ناظر - مشاور - مدیرپروژه
شماره نظام مهندسی:  2465
تاریخ عضویت:  1388/12/26
 روزنوشت ها    
 

 اثرات زیان‌بار گوشی بر مغز و بدن انسان (+ویدئو) بخش دانش و فن‌آوری

11

پژوهشگران علوم پزشکی در بنیاد ملی «سوء مصرف دارو» در مریلند آمریکا می‌گویند یافته‌های پژوهش‌های آن‌ها نشان می‌دهد که انتشار امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه می‌تواند بخش‌هایی از مغز را که در نزدیکی گوشی قرار دارند، تحریک کند و فعالیت آن بخش را افزایش دهد.

استفاده از تلفن همراه پیش تر نگرانی هایی را میان کاربران این وسیله ایجاد کرده بود، به طوری که بارها مسئله هایی درباره احتمال ایجاد تومورهای مغزی در پی استفاده از تلفن همراه مطرح شد که همین موضوع دانشمندان را به بررسی تاثیر امواج الکترومغناطیسی این وسیله روی مغز سوق داد، اما نتیجه عکسی از این مطالعات به دست آمد. مطالعات تازه محققان درباره تاثیر استفاده از تلفن همراه، وجود هرگونه تاثیر مخرب از این وسیله را روی مغز رد کرد. این مطالعات نشان می دهد، امواج رادیویی ناشی از استفاده از تلفن های همراه، بخش هایی از مغز را که در نزدیکی آنتن تلفن همراه قرار دارند، فعال تر می کند. تا کنون نیز هیچ نشانه ای از آسیب دیدگی در این بخش از مغز (نزدیکی گوشی) با استفاده از تلفن همراه، دیده نشده است. محققان در این آزمایش از۴۷ داوطلب، اسکن مغزی گرفتند تا تغییرات گلوکزهای متابولیسم شده مغز آنان را هنگام استفاده از گوشی تلفن همراه، بررسی کنند. محققان در پی این آزمایش دریافتند ۵۰ دقیقه مکالمه با تلفن همراه، متابولیسم گلوکز را در بخش های مغزی نزدیک به گوشی تا هفت درصد افزایش می دهد. مطالعات جدید محققان وجود هرگونه تاثیر مخرب از این وسیله را روی مغز رد کرد. این مطالعات نشان می دهد، امواج رادیویی ناشی از استفاده از تلفن همراه، بخش هایی از مغز را که در نزدیکی آنتن تلفن قرار دارند، فعال تر می کند.

با کلیک بر روی تصویر زیر، ویدئویی در همین زمینه به مدت سه دقیقه و به زبان انگلیسی در دسترس شما خواهد بود.

تاثیر امواج ناشی از گوشی و آنتن تلفن همراه بر بدن انسان

امواج گوشی و آنتن های تلفن همراه در زمره امواج فرکانس رادیویی قرار می گیرند، به عبارتی این محدوده مربوط به امواج غیر یونیزه کننده است که اثر تخریبی روی بافت های زنده نداشته و فقط منجر به افزایش دمای ناحیه ای از بدن می شوند که در معرض تابش قرار گرفته است.

میزان امواج در نزدیکی آنتن کم‌تر است

انرژی جذب شده در بدن ناشی از آنتن تلفن همراه، در نزدیکی آنتن کمترین مقدار است و با دور شدن شخص تا فاصله ۱۰۰ متری افزایش و سپس شروع به کاهش می کند، از طریق دیگر با افزایش فاصله از آنتن، افزایش توان گوشی برای جلوگیری از کاهش کیفیت گیرندگی، توان ناشی از گوشی افزایش می یابد.

تاثیر امواج تلفن همراه بر کودکان

کودکان بیشتر در معرض خطر امواج تلفن همراه هستند. کودکان به علت سیستم عصبی در حال رشد و جذب انرژی بیشتر از ناحیه سر، بیشتر در معرض خطر امواج تلفن همراه هستند و باید کودکان را از استفاده زیاد از تلفن همراه برحذر داشت.

عوارض موبایل بر ستون مهره‌ها

عوارض استفاده زیاد از تلفن همراه بر ستوان فقرات به سه دسته تقسیم می‌شود، گفت: این عوارض شامل عوارض عضلانی- اسکلتی، عوارض سیستم عصبی و مشکلات روحی- روانی و عوارض چشمی است. درصد زیادی از مردم برای استفاده از گوشی‌های موبایل، جهت کارهای روزمره چون استفاده از شبکه‌های اجتماعی، خواندن و ارسال پیامک‌ها، گشت و گذار در اینترنت و غیره برای مدت‌های قابل توجهی، ستون فقرات گردن، پشت و کمر خود را در وضعیت نامطلوبی قرار می‌دهند که اغلب افراد از این نکته مهم غافلند که وضعیت‌های فوق موجب تخریب تدریجی ولی فزاینده مفاصل مختلف، مهره‌های ستون فقرات و دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود.

برگرفته از : فرارو

یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 06:30  
 نظرات    
 
نیما محسون 14:59 آدینه 20 مهر 1397
0
 نیما محسون
موافقم